Opublikowany przez: Monika C. 2018-07-30 10:20:20
Autor zdjęcia/źródło: Skóra dziecka @fotolia
Skóra dziecka jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne niż skóra dorosłego człowieka. Rytuały pielęgnacyjne powinny uwzględniać te różnice. Zmiany na jej powierzchni często budzą niepokój rodziców obawiając się, że ich dziecko może mieć alergię, której skala zatacza coraz większe kręgi. Eksperci jednak uspokajają. Wiele zmian skórnych u dzieci jest niegroźnych i często można sobie z nimi poradzić łatwymi sposobami. O czym warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji dziecka? Dlaczego uważność jest wspierająca w kontekście pielęgnacji dziecka? Kiedy nie wolno bagatelizować zmian skórnych? Na te pytania odpowiadamy poniżej wraz z pomocą pediatry – dr. Łukasza Durajskiego, eksperta kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”.
Gdy dziecko przychodzi na świat jego skóra staje przed dużym wyzwaniem. Wszystkie bodźce pochodzące z otoczenia zewnętrznego są dla noworodka czymś nowym. W tym czasie szczególnie istotny staje się kontakt skóra-skóra. Matka dotykając swojego dopiero co urodzonego dziecka ma szansę nie tylko na zbudowanie bliskości, ale również na przekazanie flory bakteryjnej, co jest szczególnie istotne w procesie nabierania odporności przez noworodka.
Dr Łukasz Durajski, pediatra i ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”, podkreśla, że pielęgnacja skóry dziecka wymaga szczególnej ostrożności. By nie spowodować zmian skórnych, kontaktowych, czy wynikających z podrażnienia nieadekwatną do potrzeb skóry dziecka pielęgnacją, istotne jest stosowanie produktów dedykowanych od 1. dnia życia – dodaje ekspert.
Używanie preparatów, które nie są przeznaczone do skóry dziecka, takie jak standardowe mydło w kostce lub płynie, mogą powodować różnego typu problemy o charakterze alergicznym. Czasami rodzice odnotowują zmiany na skórze swojego dziecka, ale nie mają świadomości ich pochodzenia. Może się tak zdarzyć, że problem jest wynikiem kosmetyków używanych przez rodziców. Codzienny kontakt skóry dziecka ze skórą rodzica, podczas przytulania, przewijania, powoduje, że dziecko wchodzi w interakcję z preparatami używanymi przez rodziców, opiekunów, nianię.
Regularna kąpiel dziecka, niekoniecznie codzienna, nie tylko pomaga wypracować pożądane rytuały, ale również daje możliwość obserwacji skóry i ewentualnie pojawiające się zmiany na jej powierzchni – wyjaśnia pediatra. Jeśli chodzi o stosowanie preparatów podczas kąpieli dziecka to najbardziej optymalnym rozwiązaniem są emolienty, które mają za zadanie chronić delikatną strukturę skóry – dodaje ekspert. Emolienty wspomagają, uelastyczniają, natłuszczają i nawilżają skórę malucha. Warto szukać produktów z odpowiednimi atestami.
Skóra dziecka charakteryzuje się większą wrażliwością, co sprawia, że szybciej traci wodę. Przez samo parowanie szybciej się wysusza. Częstą dolegliwością, z którą zgłaszają się rodzice noworodków do gabinetów lekarskich jest właśnie przesuszona skóra ich pociechy – przekonuje dr Łukasz Durajski. Emolient w postaci płynu dodawanego do kąpieli zabezpieczy i nawilży przesuszoną skórę w wystarczający sposób. Nie ma wtedy konieczności dodatkowego smarowania skóry po kąpieli w celu jej nawilżenia.
Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko to czynnik, który również ma wpływ na stan jego skóry. Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20 st. C, a w nocy 19 st. C. Ważne jest również regularne wietrzenie pokoju. Przegrzewanie dziecka może powodować powstawanie potówek, które nie są oznaką alergii, a jedynie zbyt wysokiej temperatury w jakiej przebywa dziecko.
Ubieranie powinno być dostosowane do warunków atmosferycznych, w których aktualnie przebywa dziecko. Uniwersalną zasadą jest zakładanie mu jednej warstwy odzieży więcej niż ma na sobie osoba dorosła.
Jeśli chodzi o skórę głowy dziecka to często można na niej zaobserwować ciemieniuchę. Mimo, że zmiany skórne wynikające z ciemieniuchy są często przyczyną niepokoju u rodziców, to nie są one groźne. Ciemieniucha powinna być wyczesywana specjalną szczoteczką dla niemowląt z miękkim włosiem. Regularne powtarzanie tej czynności powinno być wystarczające. Jeśli ciemieniucha jest oporna na wyczesywanie warto sięgnąć po specjalne preparaty usprawniające ten proces – dodaje ekspert.
Ważnym etapem pielęgnacji skóry dziecka jest wietrzenie pupy. Pozostawienie odkrytej skóry po kąpieli na około 3 minuty jest wysoce wskazane. Istotne jest również używanie ręcznika z tkaniny dobrze chłonącej wodę, która jest dodatkowo hipoalergiczna.
Istnieje spore ryzyko, że skóra w okolicach pieluszki uwrażliwi się z powodu obecnej w tym miejscu wilgoci. Nawet najlepszej jakości pielucha, poprzez swoją szczelność, może przyczyniać się do podrażnień. Aby im zapobiegać warto odczekać chwilę podczas zmiany pieluchy, aby skóra miała szansę pooddychać.
Jeśli mimo to na skórze pojawiają się jakiekolwiek zmiany, grudkowe bądź łuszczące się, należy zgłosić się do pediatry. Skóra dziecka wymaga szczególnej troski i uważności.
dr Łukasz Durajski, lekarz pediatra. Ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.